lak na drevo

Laky a farby na povrchovú úpravu dreva

Ochrániť drevo pred vlhkosťou, hnilobou, znečistením, biologickými škodcami a poveternostnými vplyvmi môžeme pomocou vhodne zvoleného náteru. Tak isto môžete dodať starému nábytku nový vzhľad. Laky zabezpečia lepšie uzavretie pórov a dôkladne vytvrdenie dreva. Zachovanie prirodzeného vzhľadu sa dosiahne použitím transparentného laku. Nový charakter použitia nám zabezpečia laky na farebnej báze, ktoré ponúkajú širokú, pestrú a výraznú škálu. V závislosti od typu laku vytvárame rôzne odolnú povrchovú vrstvu a použitím farebných náterov, ktoré celkom prekrývajú štruktúru a kresbu, možno rôznymi univerzálnymi farbami.

V interiéri by sa mali používať ekologické a zdraviu úplne neškodné farby a laky rozpustné vo vode, ktoré neobsahujú prchavé organické látky. Do exteriérových podmienok sú vhodnejšie syntetické nátery, ktoré lepšie odolávajú premenlivým poveternostným podmienkam a UV žiareniu. Ako podklad sa v 1 až 2 vrstvách aplikuje základná farba, ktorá sa vyznačuje vysokou krycou schopnosťou a dobrou priľnavosťou. K jej výhodám patrí, že rýchlo schne a pri nanášaní na zvislé povrchy nesteká. Ďalšiu vrstvu možno naniesť po 5 až 12 hodinách. Predtým sa však odporúča povrch jemne prebrúsiť, aby sa zabezpečila dokonalá priľnavosť vrchného náteru.

Okrem bezfarebných (transparentných) lakov sa predávajú aj pigmentované laky, ktorými možno upraviť farebný odtieň dreva. Pracuje sa s nimi rovnako ako s transparentnými. Pri pigmentovaných lakoch je však dôležité neprekrývať vrstvy, aby mal odtieň povrchu rovnakú intenzitu na každom mieste podlahy.