lak na drevo

Laky a farby na drevo

Farby a laky na drevo ochraňujú drevo pred vlhkosťou, hnilobou a biologickými škodcami. Ich úlohou však nie je len ochrana a funkčnosť, ale aj zabezpečenie zdokonalenia vizuálnej krásy drevených povrchov. Avšak ako sa zorientovať v kope možností je pre laika zložité. Odborník vie, že existuje niekoľko druhov náterov, ktorými môžete ošetrovať drevené povrchy. Aj keď majú niekoľko spoločných vlastností, odlišujú sa najmä výsledným vzhľadom. Záleží na tom, aká je vaša predstava o konečnej podobe povrchu. Či preferujete zachovanie prírodného vzhľadu a zvýraznenie štruktúry, alebo radšej zvolíte farebný náter, ktorý celkom prekryje štruktúru i kresbu a tým zmeníte i charakter.

Základné rozdiely medzi farbou a lakom

Laky na drevo

sa rozlišujú na použitie v interiéri a v exteriéri. Farby na drevo sa používajú bez rozdielu v interiéri a exteriéri.

Interiérové laky  sú transparentné (bezfarebné), zachovávajú prirodzený odtieň a štruktúru dreviny. Drevený povrch vďaka laku získa ochranu voči vlhkosti. Lak na povrchu dreva vytvorí tvrdý ochranný film.

Exteriérové laky obsahujú UV filter, sú bezfarebné a jemne mliečne, aby sa v ich štruktúre mohol zachytiť UV filter. Po zaschnutí sa exteriérový lak spriehľadní. Má vyššiu odolnosť ako lazúra.

Krycie farby na drevo

vytvoria na dreve jednoliaty, súvislý náter s veľmi dobrou krycou schopnosťou a priľnavosťou pre rôzne drevené podklady. Dôležité je pre aplikáciou zvoliť vhodné brúsenie. Tieto farby bývajú vodou riediteľné (ekologické) alebo rozpúšťadlové. Ich prednosťou je vysoká tepelná odolnosť a vynikajúca farebná stálosť povrchov proti pôsobeniu svetla. Optimálna ochrana povrchu je dosiahnutá len pri aplikácii všetkých strán jednotlivých dielcov. Materiál vytvára povrch veľmi príjemný na dotyk. Chemicky vytvrdnutý povrch sa vyznačuje vysokou chemickou a mechanickou odolnosťou. Obsahujú zložky, vďaka čomu vytvárajú na povrchu polomatný alebo pololeský film. V praxi sa používajú tvrdšie a mäkšie laky, špeciálne na podlahy, okná, dvere a obklady. Existujú tiež dvojzložkové laky, ktoré sa aplikujú na exponované podlahy.

Ako doplnok k lakom sa používajú moridlá – drevo zafarbia, no neposkytnú mu žiadnu ochranu, preto sa jeho povrch následne prelakuje. Sú vhodné najmä vtedy, keď chcete zmeniť farebný odtieň dreva pred lakovaním.

Tak isto môžete dodať starému nábytku nový vzhľad. Laky zabezpečia lepšie uzavretie pórov a dôkladne vytvrdenie dreva. Zachovanie prirodzeného vzhľadu sa dosiahne použitím transparentného laku. Nový charakter použitia nám zabezpečia laky na farebnej báze, ktoré ponúkajú širokú, pestrú a výraznú škálu. V závislosti od typu laku vytvárame rôzne odolnú povrchovú vrstvu a použitím farebných náterov, ktoré celkom prekrývajú štruktúru a kresbu, možno rôznymi univerzálnymi farbami.

 • Telefonické objednávky
  +421 48 4700 130
 • Objednávky e-mailom
  objednavky@alk.sk

 • Tovar na sklade
  expedujeme do 24hod.

 • Zákaznícky servis
  a starostlivosť
 • Kamenná predajňa

  Slovenská Ľupča