Menu

Oleje PNtech v exteriéri

Povrchová úprava olejmi sa v exteriéri používa hlavne pre jej jednoduchú aplikáciu a jednoduchú údržbu. Okrem aplikačných vlastností sú však najdôležitejšie fyzikálno-chemické vlastnosti.

Oleje penetrujú do podkladu čím impregnujú póry dreva a zabraňujú tak masívnemu vnikaniu vlhkosti. Pigmenty obsahujúce oxidy železa, ktoré sa používajú na farebné tónovanie vonkajších olejov, zase zabraňujú degradácii povrchu vplyvom nežiadúceho ultrafialového žiarenia. Oleje nevytvárajú filmovitý povlak na povrchu a preto dovoľujú drevenému podkladu prirodzene "dýchať". Olejom upravený drevený povrch dokáže čiastočne prijímať vlhkosť z okolia, ale následne ju aj do okolia vypúšťať. Vplyvom poveternostných podmienok, tak drevo môže meniť svoj tvar bez toho, aby dochádzalo k poškodzovaniu povrchovej úpravy. Pri aplikácii olejov je vždy dôležité brať do úvahy drevinu, ktorá  sa ide povrchovo upravovať. Nie všetky dreviny sú totiž vhodné na umiestnenie v exteriéri z hľadiska svojej stavby a fyzikálno-chemických vlastností. Na tuzemské dreviny ako SMREK, JEDĽA a BOROVICA, je nutné pred aplikáciou oleja vždy najskôr povrch impregnovať Impregnáciou PI. Impregnácia sa aplikuje natieraním alebo máčaním a jej úlohou je ochrániť drevený podklad pred drevokaznými hubami a hmyzom. Až následne po dôkladnom vyschnutí sa aplikuje vonkajší olej v požadovanom odtieni. Na exotické dreviny ako napr. TEAK, prípadne CÉDER alebo DOUGLASKU nie je nutná aplikácia impregnácie, nakoľko tieto dreviny sú svojimi vlastnosťami a stavbou vhodné na použitie v exteriéri. Farebný vonkajší olej ( AUSSENÖL) sa vždy aplikuje v dvoch vrstvách a následne sa fixuje treťou vrstvou transparentného vonkajšieho oleja. Dôležité je, že na povrchu nesmie ostať zvyškový olej, ktorý by po vyschnutí vytvoril film. Tento film by pôsobením poveternostných vplyvov časom popraskal a olúpal sa. Preto je nutné po cca 10-15 minútach od aplikácie prebytočný nevsiaknutý olej z povrchu zotrieť.
Využitie vonkajších olejov:

 • zrubové domy a drevenice
 • drevodomy a moderné drevostavby
 • záhradné domčeky a chatky
 • fasády, pergoly, ploty, zábradlia, terasy
 • záhradný nábytok
 • detské ihriská a preliezky

Veľkou výhodou olejovaných povrchov je ich jednoduchá údržba. Pri povrchovej úprave syntetickými alebo vodou riediteľnými materiálmi vzniká na povrchu lakový film. Tento film síce vytvára veľkú odolnosť povrchu, ale to len počas krátkeho obdobia. Následne sa tento film vplyvom poveternostných podmienok deštruuje. Pri syntetických náteroch sa film po čase začne odlupovať a pri vodou riediteľných materiáloch zase povrch zmatnie a pod lakovým filmom dochádza k poškodzovaniu podkladu. Takto poškodené povrchy je potrebné pri obnove náteru pracne brúsiť, čoho následkom je po aplikácii náteru nerovnomerne sfarbený povrch. Pri údržbe olejovaných povrchov plne postačuje očistenie povrchu tlakovou vodou, prípadne umytie saponátom. Následne je možné aplikovať náter oleja, ktorý je možné nanášať aj handričkou, čo je veľmi rýchle a pohodlné. Ideálnym príkladom je povrchová úprava záhradného nábytku. Pokiaľ bude nábytok celú sezónu vystavený slnečným lúčom a dažďu, je potrebné ho na začiatku ďalšej sezóny ošetriť jemným nánosom oleja. Takto ošetrený povrch vydrží celú sezónu a nábytok hoci aj niekoľko ročný, vyzerá stále ako nový. Veľmi dôležitou súčasťou aplikácie olejov na vonkajšie použitie je starostlivosť o priečne rezy. Cez priečne rezy dokáže drevo nasávať podstatne viac vody, ako cez rezy radiálne a tangenciálne. Pri exteriérových prvkoch ako sú, zrubové domy, ploty, detské ihriská a pod., nie je braný dostatočný zreteľ na priečne rezy dreva. Tieto rezy sú síce ochránené aplikovaným olejom, ale v porovnaní s ostatnými rezmi sú chránené proti vlhkosti v podstatne menšej miere. Na ošetrenie priečnych rezov je nutné po konečnej aplikácii oleja ešte naniesť vosk. Tento vosk vyplní póry na priečnom reze a v maximálnej miere zabráni vnikaniu vlhkosti. Tým sa stáva celkový povrch drevenej konštrukcie odolnejší a trvácnejší. Vosk na priečne rezy sa aplikuje štetcom a vtiera sa do hĺbky, teda nevytvára na povrchu film.

Oleje PNtech si môžete objednať v našom internetovom obchode.
  

 

Ukážka PNtech exteriér

 • pntech_p3f2_4332163.jpg
 • pntech_fotka.jpg
 • pntech_tavolo_all_aperto_23090921_m_trattato.jpg
 • pntech_zahradny_nabytok.jpg
 • Telefonické objednávky
  +421 48 4700 130
 • Objednávky e-mailom
  objednavky@alk.sk

 • Tovar na sklade
  expedujeme do 24hod.

 • Zákaznícky servis
  a starostlivosť
 • Kamenná predajňa

  Slovenská Ľupča