Dočasná olejová impregnácia - Diotrol Imprenol

dočasná olejpová impregnácia

Pri povrchovej úprave nových drevostavieb je dôležité určenie, o akú stavbu sa jedná. Iné sú totiž požiadavky na aplikáciu povrchovej úpravy pri zrubových stavbách a iné sú požiadavky na aplikáciu pri dreveniciach a drevodomoch vyhotovených zo suchých hobľovaných profilov. Pri výstavbe zrubových stavieb je niekoľko postupov, ktorými chce zhotoviteľ dosiahnuť požadovaný výsledok.

Výstavba z odstátej guľatiny o vlhkosti cca 25%

Prvou z možností je výstavba z materiálu, ktorý bol pred tým odkôrnený a uložený na niekoľko mesiacov na skládke, aby sa dosiahlo zníženie jeho vlhkosti. Následne je materiál hobľovaný buď ručne, alebo s ručnými elektrickými hoblíkmi. Z takto pripraveného materiálu sa ďalej pokračuje vo výstavbe. Po jej dokončení, sa na vonkajšie plochy ihneď aplikuje povrchová úprava. 

Počas výstavby zrubovej stavby dochádza nielen k zažltnutiu povrchu, ale na niektorých miestach drevený podklad dokonca zošedne. Tento jav je spôsobený UV žiarením a jeho nežiaducim pôsobením na lignín. V takýchto prípadoch sa bežne povrchy pred aplikáciou povrchovej úpravy brúsia, pričom sa kladie dôraz hlavne na zašednuté miesta. Brúsenie má však okrem finančných nákladov aj estetickú nevýhodu, ktorá spočíva v konečnom vzhľade. Brúsením totiž dochádza k typickej rotačnej štruktúre povrchu, ktorá je spôsobená použitím náradím a stráca sa tým jeho estetická hodnota.

Pokiaľ je požiadavka na konečnú povrchovú úpravu v svetlom odtieni a požiadavkou na povrchovú štruktúru je hobľovaný vzhľad, je nutné drevo ešte pred výstavbou ochrániť pred prirodzenou oxidáciou (žltnutím), ktorá vzniká pôsobením slnečného UV žiarenia. 
Takúto ochranu poskytuje olejový náter DIOTROL IMPRENOL.


Výstavba zrubových stavieb z čerstvého mokrého dreva 

Druhou z možností pri výstavbe, je použitie čerstvého mokrého materiálu. Pri takomto postupe je predpoklad, že postupným zoschýnaním dreva dochádza k požadovanej deformácii jednotlivých častí a tým dochádza k formovaniu dotykových plôch. Je tým docielená lepšia tesnosť styčných častí. A keďže sa jedná o mokrý materiál, nie je možné povrch prekryť žiadnym náterom, nakoľko je nutné počkať na zníženie vlhkosti materiálu na 20-25%.

Pokiaľ je vlhkosť dreva vyššia ako 25%, akýkoľvek ochranný náter, ktorý je aplikovaný za účelom dosiahnutia dlhodobej životnosti dreva je nefunkčný. Pokiaľ je drevený podklad veľmi vlhký, nedokáže nasávať aplikovanú náterovú látku a táto sa drží len na povrchu. Procesom vyschýnania dreva a pôsobením vlhkosti sa náter veľmi rýchlo poškodzuje a neposkytuje drevenému podkladu žiadnu ochranu.

V takomto prípade sa taktiež odporúča aplikácia DIOTROL IMPRENOLu.


Čo je DIOTROL IMPRENOL...

Je to olejová emulzia obsahujúca chemické látky potrebné na ochranu povrchu pred hnilobou, zamodraním, drevokazným hmyzom. Obsahuje taktiež UV stabilizátory, ktoré ochránia povrch počas doby výstavby pred nežiaducim UV žiarením.
Po výstavbe je možné bez ďalšieho brúsenia povrchu pokračovať v povrchovej úprave olejovými nátermi DIOTROL podľa príslušných aplikačných predpisov.

DIOTROL IMPRENOL je možné aplikovať už pred výstavbou, resp. vždy po ukončení určitej fázy výstavby. Je ho možné aplikovať zo všetkých strán, alebo len na vonkajšie plochy. Aplikácia je možná ako na suchý, tak aj na mokrý materiál (viac ako 25%). Ochranný náter je funkčný obmedzené obdobie 4 – 6 mesiacov. Počas tejto doby môže drevo prirodzene vyschýnať, nakoľko olejový náter nevytvorí na povrchu film, ale povrch je dostatočne chránený.

Postup je nasledovný:

 1. ohobľovanie povrchu 
 2. aplikácia DIOTROL IMPRENOLu zo všetkých strán
 3. výstavba

Počas výstavby dochádza  na niektorých miestach k otvoreniu povrchu už impregnovaného dreva (pílenie, otesávanie...). V takomto prípade je nutné urýchlene takéto miesta natrieť s DIOTROL IMPRENOLOM, nakoľko by neboli nijako chránené a vplyvom UV žiarenia by dochádzalo k farebným zmenám.
S DIOTROL IMPRENOLOM je potrebné natrieť aj všetky priečne rezy.

Po dokončení výstavby na mieste určenia, ktorá by mala byť najneskôr do 6 mesiacov po aplikácii DIOTROL IMPRENOLU, je potrebné povrch dôkladne umyť od prachu a iného znečistenia. Postačuje na to aj prúd vody z tlakového zariadenia, prípadne v kombinácii s mechanickým čistením kefou. Povrch s určitosťou nebude nutné brúsiť a zachová sa jeho hobľovaný vzhľad.
Nakoľko je povrch po takomto umývaní veľmi premočený, je potrebné počkať 3 – 4 dni, aby dôkladne vyschol.
Následne je možné aplikovať konečnú 3-oj krokovú povrchovú úpravu s olejmi DIOTROL.

 Diotrol Imprenol - návod na použitie

Oleje DIOTROL si môžete objednať v našom internetovom obchode.

 • diotrol-imprenol-75.jpg
  diotrol-imprenol-75.jpg
 • diotrol-imprenol-227.jpg
  diotrol-imprenol-227.jpg
 • diotrol-imprenol-179.jpg
  diotrol-imprenol-179.jpg
 • diotrol-imprenol-188.jpg
  diotrol-imprenol-188.jpg
 • diotrol-imprenol-507.jpg
  diotrol-imprenol-507.jpg
 • diotrol-imprenol-9860.jpg
  diotrol-imprenol-9860.jpg
 • Telefonické objednávky
  +421 48 4700 130
 • Objednávky e-mailom
  objednavky@alk.sk

 • Tovar na sklade
  expedujeme do 24hod.

 • Zákaznícky servis
  a starostlivosť
 • Kamenná predajňa

  Slovenská Ľupča